CITiR baner
e-mail: biuro@tatratravel.com.pl English version
 
polub nas na facebooku
gdzie jeździmy
34-500 Zakopane, ul. Krupówki 4A, tel/fax: +48 18 20 64 201, kom. +48 600 98 98 80
   
   

ZAPRASZAMY na WĘGRY
mapa

    Budapeszt... Do tej nazwy węgierskiej stolicy przywykła większość z nas. I nawet jeśli znamy jego drugie określenie: "Perła Dunaju", niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego trafności. Lecz gdy sami staniemy w końcu na Zamkowym Wzgórzu i spróbujemy ogarnąć wzrokiem jego wspaniałe budowle, majestatyczne mosty i rozchodzące się promieniście aleje, jasnym staje się, że to jedno z najpiękniejszych miast naszego kontynentu.
    Miasto leży w środkowej części kraju po obu brzegach Dunaju. Budapeszt powstał z połączenia dwóch miast Budy i Pesztu.

Budapeszt panorama

Bazylika św. Stefana Dworzec Wschodni Kościół Macieja i Baszta Rybacka
Bazylika św. Stefana Dworzec Wschodni Kościół Macieja i Baszta Rybacka
Wyspa Małgorzaty Parlament Most łańcuchowy
Wyspa Małgorzaty Parlament Most łańcuchowy

    Dolina Pięknej Pani - znana jest wszystkim miłośnikom węgierskich win z regionu Eger. Znajduje się nieco na zachód od centrum miasta, a otoczona jest tuzinem winnic produkujących cztery rodzaje win. Jej główną atrakcją jest szczególna mnogość winiarni i lokali, w których dokonać można degustacji wszystkich dostępnych miejscowych rodzajów trunku. W zależności od nastroju wybrać można bądź winiarnie mieszczące się w mrocznych fragmentach piwnic (ich łączna długość wynosi prawie tyle, co łączna długość wszystkich ulic miasta), bądź nowoczesne lokale z przygrywającą na żywo kapelą cygańską.

Dolina Pięknej Pani Dolina Pięknej Pani Dolina Pięknej Pani

    Jednym z najczęściej z odwiedzanych rejonów Węgier jest bez wątpienia Zakole Dunaju. Ciągnie się przez 2857 km od Schwarzwaldu do Morza Czarnego. Tereny położone nad brzegiem Dunaju są doskonałe na spędzenie interesujących wakacji. Tutaj możecie znaleźć spokój, naturalne piękno przyrody, ciekawe zabytki architektury oraz możliwość uprawiania różnych sportów wodnych. Zakole Dunaju zaczyna się w mieście Esztergom, a kończy się w mieście Szentendre.

Zakole Dunaju


    Esztergom przepięknie położone miasteczko nad Dunajem, około 50 km na północ od Budapesztu, zdominowane jest przede wszystkim przez bazylikę, którą widać z odległości wielu kilometrów.

Esztergom Esztergom


    Kilkanaście kilometrów na północ od Budapesztu leży urokliwe miasteczko Szentendre. Szentendre to przede wszystkim niezapomniana atmosfera urokliwych uliczek, licznych kawiarenek, sklepików, winiarni. Centralnym punktem historycznej części miasta jest Fo Ter. Charakterystycznym elementem placu jest Krzyż Morowy.

Szentendre

Szentendre

    Vác jest największym miastem w pobliżu Budapesztu leżącym na lewym brzegu Dunaju. Od stolicy Węgier oddalone jest zaledwie o 35km, ale senna atmosfera miejsca przypomina raczej nastrój panujący w jakimś prowincjonalnym miasteczku na obrzeżach kraju. Ten niewielki przemysłowy ośrodek przyciąga jednak wielu turystów.

Vác Vác


    Miasto Hajduszoboszlo położone jest we wschodniej części Węgier 230 km od Budapesztu. Od 1927 r. czynne są tu źródła wody mineralnej. Woda leczy artretyzm i rózne choroby układu. Mamy tutaj wodę zdrojową o niebywale skutecznym działaniu, 2000 godzin słonecznych rocznie, mikroklimat, park zdrojowy o powierzchni ponad 25 ha, blisko 10 tys. m2 lustra wody, Aquapark (nowy) oraz na obszarze kąpieliska wyspa dla naturystów.

Hajduszoboszlo Hajduszoboszlo Hajduszoboszlo


    W Miszkolc-Tapolca na szczególną uwagę zasługują licznie występujące w regionie groty, których jest ponad 300. Na terenie kąpieliska znajduje się jedyne w Europie kąpielisko termalne w jaskini - Burlang furdo. Jest ono wypełnione ciepłą wodą, bijącą w niektórych miejscach bardzo silnie, tworząc naturalne bicze wodne. Radioaktywne wody uzdrowiska w Miszkolcu zawierające jod, brom i potas, są doskonałym lekarstwem na reumatyzm, zalecane są przy następujących schorzeniach: zaburzenia krążenia, nerwice, nerwice serca, nadciśnienie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, choroby układu oddechowego, trawiennego i żołądka. Kąpielisko posiada równiez baseny termalne na zewnątrz.

Miszkolc-Tapolca Miszkolc-Tapolca


    Warto także zobaczyć Park Narodowy Aggtelek położony w północnej części Węgier przy granicy ze Słowacją zespół jaskiń krasowych powstałych w wapieniach trasowych. Park przyjął nazwę miejscowości Aggtelek, w której znajduje się sanatorium i sala koncertowa. Widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejmuje największą w tej części Europy jaskinię stalaktytową Baradla, liczącą ponad 26 km długości, z czego 6 km leży na terytorium Słowacji (znana pod nazwą Domica).

Aggtelek

Istnieje także możliwość odbycia podróży do trzech stolic: Wiedeń - Bratysława - Budapeszt.

3 stolice


   
   
 Rezerwacje wycieczek   biuro@tatratravel.com.pl